3 Lü Tarama Testi hakkında bilmeniz gerekenler

Üçlü tarama testi kaçınca haftada ne zaman nasıl yapılır  ?

Down Sendromu (Trisomy 21) doğumda en fazla görülen kromozom anomalisidir.

Down Sendromu görülme oranının yaşla arttığı bilinmektedir. Down Sendromlu gebeliklerin çoğu terme ulaşmadan  düşük veya anne karnında  ölüm ile sonlanır.

Down Sendromlu gebeliklerin ortaya çıkarılmasında, önceleri yalnızca anne yaşı kullanılmakta idi. Belli bir yaşın üzerindeki annelere Amniyosentez / Koriyon Villus Asprirasyonu gibi invaziv girişimler yapılarak kromozom analizi yapılmakta idi. Ancak yapılan çalışmalarda, tüm Down Sendromu olgularının ancak %25-35′ nin 35 yaş üzerinde bulunduğunun,  %70-%80′ne varan kısmının ise daha genç yaş grubunda ortaya çıktığını göstermiştir. Tek başına yaşın bu kadar yetersiz oluşu, başka parametrelerin araştırılmasına yol açmıştır.

1984 yılında Down Sendromlu gebeliklerde 2. Trimester’de bakılan maternal serum AFP ( alfa feto protein ) , amniyon sıvısı AFP ve fetal serum AFP değerlerinin normalden daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır.

Buna göre Down Sendromlu bebeklerde karaciğerden AFP yetersiz oranda sentezlenmekte, buna bağlı olarak fetal serum AFP amnion sıvısı AFP ve maternal serum AFP normalden düşük bulunmaktadır.

1987 yılında Down Sendromlu gebeliklerde, normal gebelik ile kıyaslandığında, maternal serum total hCG’nin normal gebelikteki değerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur.

1988 yılında Down Sendromlu gebeliklerde maternal serum konjuge olmamış Estriol (uE3) düzeylerinin normal gebeliklerden anlamlı oranda düşük olduğu sonucuna varılmıştır.

Bu 3 maddenin maternal serum düzeylerinin yaşla ve birbirleriyle korelasyon göstermesi nedeni ile Down Sendromu taramasında yaş ile birlikte her üçünün de kullanılmasının uygun olacağı görüşü günümüzde kabul görmektedir.

Yalnız başına yaş kullanılarak Down Sendromu’nun ancak %30′u ; her 4 parametre beraber kullanınsa %61′nin yakalanabileceği görülmektedir.

Trisomy 21 dışında, Trisomy 18 durumunda da maternal serum AFP’nin, maternal serum uE3′ün ve maternal serum hCG değerlerinin düşük olduğu saptanmıştır.

İkili testten farklı olarak 2. Trimesterde  yapılması nedeniyle trizomi 18 ve nöral tüp defektlerinin ( bebekte bel veya sırtta omurgada açıklık ve felçle seyreden bir hastalık) de tanısının koyulabilmesi, üçlü testin bir üstünlüğüdür. Üçlü test ile nöral tüp defektlerinin yaklaşık % 90’ı yakalanabilmektedir. O nedenle anneye ikili test yapılmış bile olsa, nöral tüp defektini de yakalayabilmek için üçlü test önerilmelidir. Nöral tüp defektleri dikkatli yapılan bir ultrason ile de yakalanabilir.

Bu test sonucunda belirlenen risk down sendromu, trizomi 18 açısından 1/270 den fazla ise Amniosentez (anne karnından girilerek bebekten su alma işlemi) yapılması gerekmektedir. Aynı şekilde trizomi 18 için risk sınırı:1/100 olarak kabul edilmektedir. Biz her hastamıza ikili ve üçlü zeka testlerini düzenli olarak uygulamaktayız.

ÜÇLÜ TARAMA TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI

Üçlü tarama testi 16-22. Gebelik Haftaları arasında  yapılmalıdır.  İdeali 16-18 hafta arasıdır.

İlerleyen Gebelik Haftalarında Açık Nöral Tüp Defekti’ne rağmen maternal serum AFP düzeyinin normal çıkabileceği unutulmamalı, bu nedenle ideal olarak değerlendirilen Gebelik Haftaları’nda Üçlü Tarama Testi yapılmalıdır.

Unutulmaması gereken en önemli nokta, 35 yaşın üzerindeki gebelere Prenatal Tanı mutlaka önerilmelidir. Temelde bir tarama testi olan Üçlü Test, hiçbir zaman bebekte Down Sendromu olup olmadığını göstermez, sadece gebenin yaş ve diğer özelliklere göre Down Sendromu riskini  gösterir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Amniyosentez sıvırının artması azalması hakkında bilgiler ? başlıklı makalemizde hamilelikte amniyon sıvısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

3 lü tarama testi,3 lü test,3lü test,3 lü test ne zaman yapılır,3 lu tarama testı ne zaman yapılır,3lu tarama testı,3lu tarama testı ne zaman yapılır,üçlü tarama testi kaçıncı haftada yapılır,3lü test ne zaman yapılır,3 lü tarama testi kaçıncı haftada yapılır,

“3 Lü Tarama Testi hakkında bilmeniz gerekenler” için 23 yorum

 1. Saliha diyor ki:

  Merhaba
  32 yaşındayım. 21 haftalık hamileyim. İkili testim iyi çıktı. Üçlü testimde HCG seviyesi düşük diyor. Doktor amniyosentez yapılması gerekebilir bir perinatoloğa görünmelisin dedi. Şimdi araştırırken birşey kafama takıldı. Benim doğum tarihim 30.03.82 ama nüfus cüzdanımda 15.06.82 yazıyor. Benim doğumtarihimdeki bu farklılık sonuçları etkiler mi? Eğer etkiliyorsa şimdiye kadar yapılan testler yanlış mı? Bana kimse nüfus cüzdanınızdaki doğum tarihiniz gerçekmi diye sormadı yada bende bilmiyordum bu durumu. Kafam karışık bilgi verir misiniz test sonuçlarını ne kadar etkiliyor gerçek doğum tarihi?

  • Saliha diyor ki:

   Birde ikili testim iyi çıktığı için özeldeki doktorum 3 lü test yaptırmana gerek yok demişti. Ama kanamam olduğu için devlet hastanesine gittiğmde 3 lü testte yapılacak dediler. 19+4 te kan alındı ve üçlü test yaoıldı. Bununla ilgili bir durum var mı

   • Beyza diyor ki:

    Merhaba tabiki sonucu etkiler doktorunuza eksiksiz bilgi verin..Üçlü testin sonucunu değerlendirirken gebelik haftasına göre annenin yaşı, vücut ağırlığı (kilosu), ırkı, annede diyabet olup olmaması, sigara içip içmediği, öyküde önceki gebeliklerin özellikleri ile birlikte değerlendirilir.

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba tabiki sonucu etkiler doktorunuza eksiksiz bilgi verin..Üçlü testin sonucunu değerlendirirken gebelik haftasına göre annenin yaşı, vücut ağırlığı (kilosu), ırkı, annede diyabet olup olmaması, sigara içip içmediği, öyküde önceki gebeliklerin özellikleri ile birlikte değerlendirilir.

 2. nazli diyor ki:

  merhaba arkadaslar ben 21 yasindayim ve 16 haftalik hamileyim.. dogum doktorumun sekreterinin hatasiyla 12 –13. iken olmam gereken testlerde geciktim ve bugun 12-13- 15-16 haftalik testler icin gittim (ben tarama yapilacak die biliyorum) sadece kan aldilar o kadar tarama dedikleri kan testi ilemi yapiliyor arkadaslar bilgisi olan?

  • Beyza diyor ki:

   Gebeliğin 11. haftasından sonra ultrason muayenesinde bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçülür ve ikili test (kan tahlili) yapılır. Bu tahlil 11-14 hafta arasında yapılabilir, 14. haftadan sonra yapılamaz.
   16-20 haftalar arasında:
   Bu haftalar arasında üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılır. Eğer bu test sonucu riskli gelirse amniosentez (bebekten su alınması) yapılarak daha ileri inceleme yapılabilir. 24-28 haftalar arasında:
   - 50 gr glukoz yükleme testi (Şekerli su testi) 24-28 haftalar arasında yapılır. Bu test sonucu 140′dan yüksek gelirse 100 gr OGTT testi yapılır. Bu testler hakkında detaylı bilgi için tıklayın. Bu haftaları kaçırmış ve daha ileriki haftalarda gelen hastalarda açlık ve tokluk kan şekeri bakılarak da hastanın diabete yatkınlık durumu değerlendirilebilir.
   - Anne baba arasında kan uyuşmazlığı varsa 28. haftada IDC (indirekt coombs testi) yapılır ve bu test negatif çıkarsa anne-bebek arasında kan uyuşmazlığına bağlı etkilenme olmadığını gösterir. Bu durumda kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Etkilenme varsa (İndirekt coombs testi pozitif çıkarsa) daha ileri tetkiklerle bebekte etkilenmenin ne derecede olabileceği araştırılır
   Yukarıda anlatılanlar hemen hemen her gebede yapılan rutin tahlillerdir. Gebelikte oluşan bazı durumlarda ve bazı hastalıklarda yukarıdaki tahliller dışında başka tahlillerin de yapılması gerekebilir.

   35-37 haftalar arasında:
   Bu haftalar arasında annede Grup B Streptokok (bakteri) taraması önerilmektedir ancak ülkemizde henüz fazla yaygınlaşmamış bir uygulamadır.
   Gebeliğin özellikle son haftalarında, bebeğin sıkıntıda olduğundan şüphe duyulan durumlarda ve gün aşımı (günün geçmesi) durumunda NST (non stres test) çekilir, Bebek ile ilgili bazı riskli durumlar saptandığında ileri değerlendirme için yapılan bir test de doppler ultrasonografi ölçümüdür.

 3. emine diyor ki:

  merhaba bugün ikili testim sonucunu aldım doktorum risk var dedi ve ben çok tedirgin oldum yaşım 26 bebeğim 11+5 günlük ikili test :1:129 çıktı yaş riski :1:878 trisomy 13/18 + nt 1:10000 çıktı
  ense kalınlığımız 1,40 mm sizce bu değerde riskim çok mu yüksek lütfen cevap verin

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba tarama testinde adjusted riske bakılır biokimyasal risk e bakılmaz ama burada ense kalınlığının ne kadar doğru ölçüldüğü önemli.

 4. mine diyor ki:

  27 yaşındayım 18 haftalık hamileyim 3 lü tarama testi yaptırdım sonuçlar şöyle AFG 0,31 HCG 0,35 uE3 0,53 HESAPLANAN TRİSOMY 18 riski ise 1:383 doktorum riskli grupta olduğumu soledi daha büyük ultrason için ankaraya gönderdi beni bu TRİSOMY 18 hastalığı ya daha yaşlı hamileliklerde yada daha gençlerde görülürmüş int.ole yazıyo benim tarama testinde doğum tarihini yanlış yazmışlar 1986 yerine 1996 yazılmış yani çıkan sonuçların bununla alakası olabilir mi?

 5. lale diyor ki:

  merhaba,ben 14 haftalik hamileyim,doktorum prska 3lu test yapmayi onerdi,ama pahali oldugu icin yaptirmakta tereddud ediyorum,bunu yaptirmak cokmu onemlidir ,yaptirmazsam olurmu?

 6. huriye diyor ki:

  merhaba ben 3 lu test yaptırdım 1/21 cıktı utrasyonda gorundugu kadar bebegım cok normal sadece oran dusuklugu var doktorumuzla konustuk sıvı alıacagını soyledı ama ultrasyonda hıc bırsey cık madı ne yapmm gerekıyo bana yardımcı olun lutfn

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba doktorunuz gerekeni söylemiş aminosentez yapılacak sanırım.Doktor takibinde olun yapabileceğiniz bir şey yok sevgiler

 7. Hürü diyor ki:

  ben 18 haftalık gebeyim 3 lü test 1/129 riskli çıktı ilk önce çok korkmuştum ama şuan daha sakinim çünkü üçlü test sadece down sendromu riskini gösterir kesin tanı degildir.birde düşündüm sanki engellilerin hepsi dogum öncesimiki çoğu sonradan oluyor allahın dediği olur ben zihinsel engelliler ögretmeniyim dua etmekten başka bir çare yoktur tabiki olumsuz sonuçlarda kürtaş düşünmüyorsanız .

 8. fatma diyor ki:

  Merhabalar
  16 haftalik hamileyim 3 tarama testi yaptirdim henuz almadim normal olursa nasil yazar

 9. nuray diyor ki:

  22 YAŞINDAYIM 2Lİ TARAMA TESTİM RİSKLİ ÇIKTI BUDA 3 LÜ TARAMA TESTLERİMİN SONUÇLARI BURDADA RİSK
  GÖZÜKÜYORMU LÜTFEN CEVABINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜRLER

  AFP Üçlü Test 23.5 IU/mL
  Total HCG Üçlü Test 15355 mIU/mL
  E3 Üçlü Test 0.752 ng/mL

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba nuraycım ;Hamilelikte üçlü ve dörtlü test yaptırmak sadece Down sendromu, Trizomi 18 e nöral tüp defekti denilen üç hastalığın riskini gösterebilir. Bunların dışındaki hastalıklar hakkında bilgi vermez. Bu testlerin sonuçlarının normal olması bebekte her şeyin normal olduğu anlamına gelmez, bebekte kalp veya diğer organ anomalileri olabilir, doğuştan bazı sakatlıklar olabilir. Benim bunu bu şekilde değerlendirmem güç.Doktorunuzla irtibatı kesmeyin sevgiler

 10. senem diyor ki:

  meraba ben 26 yasındayım 3 lü taramada down sendromu 1/463 çıktı ve huzursuz oldumn normalmi bilen varmı

 11. Özlem Atasoy diyor ki:

  Merhabalar,

  17 haftalık hamileyim. 33 yaşındayım. Şimdiye kadar yapılan ultrason ve 2′li Tarama testinde herşey yolunda idi, 4′lü tarama testi sonucum ise riskli çıktı.
  MS AFP 29.5 IU/ml 1.08 mom, uE3 3.19 nmol/L 1.09 mom, hCG 106.0 IU/ml 3.51 mom, Inh-A 608.2 pg/ml 3.059 mom,
  Risk of Assesment(at term)
  Down Sendromu 1:119, Age Alone 1:564, OSB 1:6630 ve Trisomy 18 <1:99000
  Bu sonuçlara göre risk durumum nedir, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar

 12. SİBEL diyor ki:

  gamze hanım geçmiş olsun.keşke 2 li testi 2 ayrı hastanede yaptırsaydınız.inşallah bişey yoktur.amniyosentez yaptırın içiniz rahatlar.

 13. gamze diyor ki:

  ben 21 yasındayım 16+2 haftalık hamıleyım ıkılı testım gayet guzel cıktı fakat 3lu test yaptırdım 1/242 cıktı ve cok korkuyorum sizce bu deger nasıl ne yapmam gerek lutfen cvp beklıyorum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
4 lu test
Hamilelikte 4′lü test hakkında bilmeniz gerekenler ?

Hamilelikte 4 lü test nedir ne zaman nasıl yapılır ? Down sendromu riskini ölçmek için ikili ve üçlü testlere başvuruluyor....

Kapat