Acaba Neden hamile kalamıyorum

Sevgili hamilemiyim.org kullanıcıları ve değerli misafirlerimiz. Bebek yapmaya karar verdiniz ve bir yıldır bebeğiniz olmuyor ise her türlü yöntemi denediğiniz halde, yemenize içmenize sigara ve alkol durumuna kadar herşeyi ince ince hesaplayıp yinede hamile kalamamışsanız bu sorunun nedenlerinin her halukarda incelenmesi gerekmektedir. Bir yıldan önce bebeği olmayan değerli anne adaylarınında bu süreyi göz önünde bulundurmalarını, erkenden yani üç beş ay olmayınca doktora gitmemelerini tavsiye ediyorum.

neden hamile kalamıylorum ?

Neden hamile kalamıylorum ?

Hamile kalamamanın belli başlı sebepleri şunlardır: 

* Kadında iki fallop tüpünün de tıkalı olması
* Kadında yumurta hücresi üretilmemesi
* Erkeğin sperm sayısının çok düşük olması (oligaspermi)
* Spermlerin çok zayıf olması
* Hiç sperm olmaması (azospermi)

Erkeğin sperm üretiminin mormal olmasına karşın peniste sertleşme olmaması, erken boşalma gibi sebeplerle spermin yumurtaya hiç ulaşamaması

Kadının ovülasyonu ile ilgili problemler şunlar olabilir: Ovülasyon hiç olmayabilir. Bu durumda kadın şimdiye kadar hiç adet görmemiştir. Bu nadir görülen bir nedendir. Kadın menapoza girmiş olabilir ya da 35-40 yaşlarında erken menapoza girmiş olabilir. Erkekler ölene kadar sperm üretebildikleri halde kadınlar anne karnında belirlenen sayıda yumurta hücresi üretebilirler. Bu sayı 400 civarındadır. Ülkemizde menapoza girme yaşı 50-55 arasındadır. Erken menapoza girmek yumurta hücrelerinin çabuk tüketilmesi ile ilgili olabilir ve araştırılması gereken bir tıbbi durumdur.

Erkekde sperm üretimi normalse ve kadında ovülasyon problemi yoksa döllenme yine de gerçekleşmeyebilir. Yumurta ile spermin bir yerde birleşmesi gerekmektedir. Bunun için de uzun bir yolculuk yaparlar.İşte yolculuk sırasında yolun iki tarafının da açık olması gerekir.

Ovülasyon gerçekleştiğinde ovül (yumurta hücresi) karın boşluğundan fallop tüpünün uçlarında bulunan saçaklar yardımıyla tüpün içine geçerler ve tüp boyunca yolculuğuna devam ederken spermin onu bulup döllemesi gerekir. Bu arada sperm vajinadan yukarı uterusa doğru çıkar ve fallop tüpüne geçer. Burada yumurtayı bulup dölleyebilirse döllenen yumurta hücresi yani embriyon yolculuğuna devam eder ve uterusda kendine uygun bir yer seçer böylece hamilelik süreci başlamış olur.

İşte sorunların büyük çuğunluğu fallop tüplerinin ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda yaşanır. Kısırlığın büyük çoğunluğu bu sebeptendir. Miyomlar büyük ya da konumu gereği kötü bir yerde ise tüpleri tıkayabilir ve kısırlığa yol açabilirler. Pelviste yapışıklıklar olabilir. Bunlar tüplere baskı yaparak tıkanmaya sebep olabilir.

Kadının kızlık zarı çok kalın olup sperme geçit vermeyebilir. Bazı doğumsal kusurlar olabilir. (vxjxnx, serviks veya uterusun doğuştan olmaması gibi)

Bazı kadınlarda sperme karşı antikorlar oluşabilir. Bu antikorlar spermin hareketini engelleyerek döllenmeye engel olabilirler.

Son yıllarda belirli bir teşhis konulamamasına rağmen hamile kalamayan kadınlardan bazılarında bağışıklık sistemindeki bozuklukların kısırlığa yol açtığı bulunmuştur. Bunlar genelde embriyonun tutunamamasına ya da erken dönemde düşüklere sebep olurlar. Lenfosit aşısı ile tedavisi mümkündür.

Kısırlık Tedavisi 

Ovülasyon problemi, vücuttaki ovülasyonu kontrol eden FSH ve LH gibi bazı hormonların miktarlarındaki bozukluklar sebebiyle oluşur. Bir takım ilaçlarla bu hormonlar kontrol edilebilir. Ovülasyon dışarıdan uyarı ile gerçekleştirilebilir. Döllenme için uygun zaman belirlenerek ilişkiye geçilebilir veya bu dönemde aşılama yapılabilir.

Aşılama spermlerin yıkanarak rahmin içine yerleştirilmesidir. Erkekden alınan sperm sıvısı sadece sperm hücresi kalana kadar özel bir işleme tabi tutulur. İnce bir katater yardımıyla rahme bırakılır. Bu yöntem vxjxnx girişinde problem olan, sperm sayısı yetersiz olan ya da hiç bir problem olmayan çiftlere uygulanır.

Aşılamanın (inseminasyon) başarı oranı ilk üç denemede en yüksektir.(%30) 6 denemeden sonra oran çok düşmektedir. Bu sebeple 3 denemeden sonra başka yöntem önerilir.

Tüp bebek yöntemi kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin laboratuvar ortamında birleştirilerek, embriyonun kadının rahmine konulmasıyla yapılan kısırlık tedavisidir.

Tüp bebek yöntemi farklı yollarla yapılabilir. Yumurta ile sperm bir araya getirilerek fallop tüpüne yerleştirilir ya da daha ileri seviye bir işlem olan sperm yumurtanın içine değişik yöntemlerle enjekte edilerek embriyo dışarıda bir kaç gün yaşatılıp daha sonra rahme bırakılır.

Bir önceki yazımız olan Yumurtlamam oluyor ama hamile kalamıyorum neden ? başlıklı makalemizde hamile kalamamanın nedenleri nelerdir, hamile kalamamanın sebepleri ve hamile kalamamanın sebepleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

neden hamile kalınmıyor,herşey normal ama hamile kalamıyorum,8 aydir hamile kalamiyorum,hiçbir sorun yokken neden hamile kalamıyorum,10 aydır hamile kalamıyorum,hiçbir sorun yok hamile kalamıyorum,neden ilk denemede hamile kalamıyorum,denedik ama hamile kalamadim,hiçbir sorun olmadigi halde hamile kalamiyorum,Hic sorunu olmayan kadın neden gebe kalamaz,

“Acaba Neden hamile kalamıyorum” için 27 yorum

 1. Ebru diyor ki:

  selamun aleyküm 4 aydır evliyim ve çocuk istiyoruz yalnız bende iltihap var acaba gebe kalmaya engelmidir bu durum.adetlerim düzenli oluyor onda problem yok çok ağrılı geçiyor ve ağrı kesici kullanıyorum ağrı kesicilerde kısırlaştırırmıki

 2. Duygu diyor ki:

  Merhaba beyza hanım adet beklediğim gün yaptırdığım beta-hcg değerim 10.87 sizce hamilemiyim?

 3. esra diyor ki:

  mrb beyza hanım
  dr gittiğimde rahmimim arkaya dönük olduğunu söyledi. gebeliği engelmi yada gebe kalabilmek için özel bişey yapmamıza gerek varmı?

  • Beyza diyor ki:

   Normal olarak rahim, karın boşluğunda öne, idrar torbasının üzerine doğru dönük olarak durur, kadınların %20 sinde ise arkaya doğru dönük olur. Bu durum normalin anatomik bir değişikliğidir ve hamile kalmayı engellemediği bilinmektedir. Eskiden bunun kısırlıkla bağlantısı olduğu düşünülmekle berarber, artık spermin yumurtaya ulaşmasında rahimin pozisyonunun etkili olmadığı bilinmektedir. Nadiren çok fazla dönük bir rahim endometriozis gibi yapışıklık yapan bir hastalık nedeniyle oluşmuşsa buna bağlı olarak (dönüklüğe bağlı değil) kısırlık oluşabilir. Yine bazı durumlarda rahim boyu çok kıvrıktır ve bu durum suni döllenme ve tüp bebek gibi yardımla üreme tekniklerinde zorluk çıkarabilir.

   • esra diyor ki:

    beyza hanım doktor sorun olmaz hatta hamillelikte düzelir dedi inş öyle olur. ilk kez altan muayne oldum orada belli oldu adet agrılarım cok kötü cok agrılı geçiyordu doktor arkaya dönük oldugundan dolayı yapabilir dedi.

    • Beyza diyor ki:

     Benim gözlerim siyah seninki mawi aynı görüyoruz değilmi :) ciddi boyutta bir sorununun olmadığını doktorun söylemiş Sevgiler

 4. eda diyor ki:

  merhaba beyza hanım27 yaşında 2 yıllık evliyim 2 aydır deniyoruz hamile kalamadım dr gittim smear testi yapıldı mantar enf.ve rahimde küçük bir yara olduğunu öğrendim onun dışında engel bişey yokmuş yumurtlamam oluyor 3gün arayla enfeksiyon için fitil kullandım bitince tekrar 2gün arayla ilişkiye girdik onunda bir etkisi olmuş olabilirmi.halime kalamıycakmıyım diye çok üzülüyorum kaç ay daha olmazsa sıkıntı olur? sat günlerim (5 ve 27 temmuz-24 ağust.) bugünde adet oldum yumurtlama günlerim hangi günlere geliyor.

 5. ayla diyor ki:

  MERHABA.BEN 2 YILDIR EVLİYİM.ÇOCUĞUM OLMUYOR.ADET DÜZENSİZLİYİM VARDI.DOĞUM KONTÜROL HABI KULLANDIM 3 AY.6 AY ÖNCE BIRAKDIM.ADETLERİM DÜZENLENDİ,AMA HAYLA HAMİLE KALAMIYOM.TAVSİYELERİNİZ İÇİN ÖNCEDEN TEŞEKKÜRLER

 6. yeşim arsak diyor ki:

  merhaba beyza hanım ben tam 33 gün önce bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj oldum.daha adet görmedim.ilk adetten sonra tekrar hamile kaırsam bir sorun olur mu doktorum 2 ay demişti ama ben hemen olsun istiyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler
  .

 7. berçem diyor ki:

  merhabalar beyza hanım ben 5 yıllık evliyim benim 1 çocuğum var.2. çocuğu istiyoruz ancak ben ve eşim hiç korunmamamıza rağmen 8 aydır hamile kalamıyorum.doktora gittim rahimde herhangi bir sorun yokmuş ne yapabilirim teşekkkürler.

 8. mevlüde diyor ki:

  merhabalar ben 13 aylık evliyim 1 ay doğumdan önce 2 ayda sonrası 3 ay doğum kontrol kullandım ve bıraktım sonrasında korunmadım yumurtladığımın yavaşladığımı hissedince doktora gittim ve hormon testi yaptırdım östrojenimin 29 olduğunu progesteronumun 29 yüksek olduğunu döyledi doktorum 3 ay östrojen son 15 günde progesteron kullandım adetim son ay tam 42 gün geçti zaten adetim kayıyor 35 günleri buluyor genelde bugün yapılan tahlilde östrojenim 24 progesteronum 17 çıktı ne yapacağımı bilmiyorum yinemi hap kullanmam gerekiyor ultrason muayenesinde herşey normal denmişti yardımcı olursanız sevinirim

 9. melike diyor ki:

  4 yillik evliyim.15 gunde yada 1 haftada bir birlikte oluyoruz.adetim 30 gunde bir oluyor duzenli.sizce hamile kalma olanagim nedir

  • Beyza diyor ki:

   bu sıklıkla gebe kalmada sıkıntı yaşarsnız 1 gün arayla birliktelik yaşarsanız ovülasyonunuzda problem yok ise gebe kalabilrsiniz

 10. melike diyor ki:

  4 yillik evliyim.15 gunde yada 1 haftada bir birlikte oluyoruz bir sefer.adetim duzenli 30 gunde bir oluyorum.hamile kalma olasigim varr mi acaba?

 11. melek diyor ki:

  selam ben 10 aylık evliyim adetimden 1 hafta önce ilişki yaşadım sonra adetimde kısa sürdü kahverengi geldi acaba hamilemiyim test içinde çok erken kanda çıkarmı acaba

 12. gülsen diyor ki:

  meraba beyza hanım 7 yıllk evlıyım 2 kere düşük yaptım doktroa gttım ama eşimde ve bende bı sıkıntı yok acaba aşılama yapmak ıcın beklemelımıyım cok merak edıyorum hıc bı soruyn olmadıgını söyluyor doktrlar ama asılama yapmama ıcınde beklememmı söledı doktroum acaba sızcede beklemelmıyım bu arada yasım 27 cevb verırısenız bu soruma sevınıcem sımdıden tsk ederım

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba gülsen ; iki kez düşük yaşamışsınız öncelikle bu düşüğün nedenini genetik tarama yaptırarak araştırın.Sonrası aldığınız sonuca göre bebek tedavisine başlayın sevgiler

 13. reyhan diyor ki:

  8 yıllık evliyim 7 yaşında bir kızım var normal doğum yaptım 27 yaşındayım 3 ay önce korunmayı bıraktım ama olmadı bitürlü bebek geçen ay doktora gittim bişey yok temiz dedi herşey sizce neden

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Hamile Kalamıyorum Neden ?
Yumurtlamam oluyor ama hamile kalamıyorum neden ?

Yumurtlamam var ama buna rağmen gebe kalamıyorum. Neden? Düzgün adetleriniz olmasına ve zamanlı cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamıyor iseniz aklınızda...

Kapat