Doğurganlığı ve yumurtlamayı arttırmanın yolları nelerdir ?

Çocuk sahibi olmayı gereğinden fazla mı ertelediniz? Yalnız değilsiniz. Çoğu kadın kariyer nedeniyle çocuk sahibi olmayı erteliyor. Ancak nereye kadar? Geç kalmış olmamak ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için bu yazıyı okuyun. İşte biyolojik saatinizi yavaşlatarak doğurganlığınızı korumanın yolları…


Artık bir aile kurmak için hazırsınız. Ne var ki 20′li yaşların başında değilsiniz artık. Etrafınız tüp bebek hikâyeleriyle dolu ve siz de kendinizi şaşkın hissediyorsunuz. Uzmanlar doğal yollarla hamile kalmak için ortalama bir senelik süre biçiyorlar 30′lu yaşlardaki kadınlara… Çünkü doğurganlık bu yaşlardan sonra azalıyor ve yumurta kalitesi düşüyor. Akıllıca olan bu sürece karar verdiğinizde doktora başvurmak; jinekolojik muayene ve testleri yaptırarak onun tavsiyelerini uygulamak. Bu aşamadan sonra bizim önerilerimiz de size yardımcı olabilir…

1. Sağlıklı beslenin
Üreme potansiyelinizi maksimum seviyeye çıkarmak için sağlıklı bir beslenme biçimini benimsemek önemli. Folik asit deposu yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren kırmızı et, kalsiyum içeren süt ürünleri, çinkodan zengin kuşkonmaz ve lifli besinler doğurganlığı besliyor. Yeni araştırmalara göre az yağlı süt ürünleri yumurtlamaya zarar verebiliyor. Uzmanlar normal yağ oranı içeren süt ürünlerinin tüketilmesini öneriyorlar.
2. Hafif egzersiz
Yüzmek, temiz havada yürüyüş yapmak gibi vücudu zorlamayan egzersizler size iyi gelecek. Ancak her vaka kendine özgü olduğu için hamile kalmaya karar verdiğinizde durumunuzu öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

3. Bilinçaltını rahatlatın

Araştırmalar stresin yumurtlama ve döllenme süreçlerini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca sürekli hamile kalıp kalmadığınızı merak ederek yaşamak bilinçaltınıza tam tersi sinyaller vermek anlamına gelebilir

4. Hayal edin
İngiliz terapistlere göre hamile kalıp kalmadığınızı merak edip, stres yapmak yerine bu süreci olmuş gibi gözünüzün önüne getirip, hayalinizde canlandırmak işe yarayabilir. Yaratıcı imgeleme adı verilen bu tekniği uygulamak için gözlerinizi kapatın ve hamile kaldığınızı, bebeğinizin içinizde sağlıklı şekilde büyüdüğünü hayal edin. Olmuş gibi o sevinci yaşayın ve kesinlikle olumsuz düşünmeyin. Bu spiritüel bakış açısının bilimsel karşılığına bakarsak bu sürecin, endorfin salgılatarak stres hormonlarının etkisini azalttığını görebilirsiniz.

5. Güvenli seks yapın
Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar üreme tüplerini etkileyerek döllenme açısından ciddi sorunlar yaratabilir. Güvenli seksi tercih ederek ve düzenli check up yaptırarak doğurganlığınızı tehdit eden cinsel hastalıklardan korunabilirsiniz.

6. Sigarayı bırakın
Sigaranın doğurganlığa zarar verdiğine ilişkin 20′den fazla tıbbi çalışma mevcut. Sigara dumanında bulunan toksik elementler yumurtanın şekline, yumurtlama ve döllenme süreçlerine zarar veriyor. Araştırmalara göre sigara içenlerin hamile kalma ihtimali, içmeyenlere göre yüzde 40 daha az. Aynı zamanda düşük yapma riskleri de daha fazla. Ancak bıraktıktan üç ay sonra döllenme sürecinin normale döndüğü söylenebilir. Ayrıca sigara bağımlılığı erken menopoza da sebep olabiliyor.

7. Tamamlayıcı terapilerden yararlanın!
Akupunkturun adet döngüsünü düzene sokmaya yardımcı olduğu konusunda bulgular mevcut. Fertility and Sterility dergisinde yayınlanan makaleye göre tüp bebek tedavisi sırasında akupunktur yaptıran çiftlerde hamile kalma oranında yüzde 50 artış olduğu saptanmış.

Akupunktur yönteminin rahim bölgesini rahatlatarak döllenmeye hazırladığı düşünülüyor. Aynı dergide yayınlanan bir başka çalışmada ise 5 hafta boyunca haftada iki kez akupunktur yaptıran erkeklerin sperm kalitelerinde belirgin şekilde artış saptandığı belirtiliyor.

Hipnoz da hamilelik fikriyle ilgili duygusal problemleri aşmak amacıyla kullanılabiliyor. Yoga, meditasyon ve nefes terapisi ise hamile kalma sürecinde belirsizlikten kaynaklanan stresi azaltmak açısından faydalı.

Doğurganlıkla ilgili merak ettikleriniz…
Doğum kontrol hapını bırakır
bırakmaz hamile kalınabilinir mi?
Doğum kontrol hapı kullanmış olmanın gelecekteki hamilelik potansiyelinizi olumsuz etkileyeceğine dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Ancak 30 yaşın üstündeyseniz ve 10 yıldan uzun süredir düzenli hap kullanıyorsanız döllenme sürecinin normal seyrine oturması için en az üç ay gerekiyor.
Adet dönemlerim eskisinden daha az şiddetli ama daha uzun. Bu doğurganlığımın azaldığının işareti mi?
Adet düzeninizdeki herhangi bir bozukluğun hormonlarınızdaki değişimle ilgili olma ihtimali yüksek. Bu yaşınızın ilerlemesinden kaynaklanıyor olabilir. Yaşınız 35′ten yüksekse doktorunuzun tavsiyesiyle yaptıracağınız bazı kan testleri sizin yumurtlama potansiyeliniz hakkında en sağlıklı sonuçlara ulaşmanıza yardım edecek.
Çocuk sahibi olmayı en fazla ne kadar erteleyebilirim?

Doğurganlığı etkileyen en önemli faktör yaş. Uzmanlar genellikle 35′ten önceki hamilelikleri destekliyorlar. 38 yaş civarında ise doğal yolla hamilelik şansı hızla azalıyor. Ancak burada kriter sizsiniz. Psikolojik ve sosyal olarak kendinizi hazır hissetmeniz her şeyden önemli.
Ne kadar sürede hamile kalabilirim?

Yapılan araştırmalara göre bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 25′i mutlu haberi ilk ayda, yüzde 75′i ise 6 ay içinde alıyor. Bu süreyi aşan çiftlerin yüzde 90′ı bir senede yüzde 95′i de iki sene içinde hamilelik haberini alıyorlar. 20′li yaşlarda iki sene boyunca düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. 30 yaş civarında ise 6 ay ila 1 sene içerisinde doktora başvurmanız öneriliyor.
Bir ay boyunca ilişkiye girseniz bile hamile kalma olsalığının sadece iki gün içinde gerçekleştiği doğru mu?
Hayır. Bir kadının yumurtlama günü âdetin başladığı günden sonraki 14. gün (birkaç gün öncesi ve sonrası dahil). Adet bittiği günden itibaren yumurtlama gününüze kadar düzenli cinsel ilişki bebek yapma amacınıza hizmet edecek. Yumurtlama gününden 48 saat sonraki ilişkilerin hamilelikle sonuçlanma şansı ise çok az.

Eğer hamile kalamıyorsam tüp bebek benim tek şansım mı?
Bu durumda müdahalenin üç aşaması var. Önce ilaçla yumurtalıklar yumurta üretimi için uyarılıp canlandırılıyor. Bu işe yaramıyorsa ikinci aşamada aşılama yapılıyor. Yani yıkanmış spermler cinsel ilişki olmaksızın enjektör aracılığıyla yumurtlama döneminde rahmin içine veriliyor. Hamilelik yine gerçekleşmezse üçüncü aşamada doktorunuzun karar vereceği yöntemle tüp bebek ya da mikroenjeksiyon gibi diğer yardımcı üreme tekniklerine başvuruluyor.
Hamile kalmak için ne kadar sıklıkla birlikte olmak gerekir?
Yumurtayı dölleyecek spermin hareketli ve en fazla iki günlük olması gerekiyor. Sperm sayısı ve kalitesini korumak adına adet dönemi sonrası gün aşırı ve tercihen sabah saatlerinde ilişkiye girmek öneriliyor.
Annem menopoza erken girdi. Doğurganlık miras kalan genetik bir özellik mi?
Üreme potansiyelimizin genetik yapımızla birebir bağlantılı olduğu söylenebilir. Annenizin kaç yaşında menopoza girdiğini bilmek sizin için faydalı. Eğer anneniz erken menopoza girdiyse sizin de aile planlarınızı yaparken bu faktörü göz önüne almanız tavsiye ediliyor.
“Alkole ve kahveye dikkat!”
Türk-Alman Jinekoloji Derneği Başkanı Profesör Doktor Cihat Ünlü, hem kadınların hem de erkeklerin çok fazla sigara, kahve ve alkol tüketmelerinin doğurganlığı olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Prof. Dr. Cihan Ünlü bu konuda ayrıca şunları da hatırlatıyor: “Unutmamanız gereken bir husus da farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi. İlaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı. Çünkü bazı ilaçlar erkeklerde sperm sayısını azaltabildiği gibi kadınların da doğurganlığını etkileyebilir. En önemli etkenlerden biri de bağımlılık yapan ilaçlar. Bu ilaçlara dikkat edilmeli ve bu maddelerin kullanımının üreme potansiyeli için oldukça tehlikeli olduğu unutulmamalı.”

Prof. Dr. Cihat Ünlü, erkeklerin başka kadınlarla ilişkiye girmesinin de, doğurganlığı olumsuz etkileyebileceğini anlatıyor. Böyle bir durumda erkek enfeksiyon kapıyor ve kadının da aynı enfeksiyonu almasına neden olarak kadının doğurganlık kapasitesine zarar verebiliyor.
DOĞURGANLIĞINIZI TESTLERLE ÖLÇTÜRÜN

Acaba vücudunuz hamile kalmaya hazır mı? Biyolojik saatinizin düzenli çalışıp çalışmadığını öğrenmek için doktorunuzun tavsiyesiyle şu testleri yaptırabilirsiniz.

FSH Testi ( Folikül uyarıcı hormon testi): Çok yüksek ya da düşük seviyelerde sonuçlar alınması üreme sürecinde aksama olduğunun işareti sayılabilir.

Estradiyol Testi: Östrojen hormonunun yeterli seviyede olup olmadığını kontrol için yapılıyor. Düşük çıkması hormon dengesizliği ya da menopoz başlangıcı anlamına gelebilir.

LH Testi (Luteinizan hormonu testi): Yumurtlamayı başlatan Luteinizan hormonunun seviyesini belirliyor. Yüksek seviyelerde çıkması polikistik over sendromuna işaret edebilir.

İnhibin B Testi: Bu proteinin düşük seviyede çıkması yumurtlama potansiyelinin az olduğuna işaret edebilir.

Kaynak: Melekler Mekânı

Bir önceki yazımız olan Hamile kalınacak en uygun günler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

yumurtlamaya ne iyi gelir,gün aşırı ilişkiyle hamile kalanlar,sigarayı bıraktıktan sonra hamile kalanlar,yumurtlama döneminde hamile kalanlar,yumurtlama döneminde nelere dikkat edilmeli,sigarayı bırakıp hamile kalanlar,dogal yolla nasıl hamile kalınır,sigarayı bıraktıktan kaç ay sonra hamile kalınır,kadınlara hamıle kalmak ıçın nasıl test etmelı,yumurtlama günü ilişkiye girip hamile kalamayanlar,

“Progesteron testi hakkında bilmeniz gerekenler” için 59 yorum

 1. esin diyor ki:

  progesteron değerim 21. gün 0.2 çıktı oldukça düşük hormon testi için adetimin 3. günü gidicektim ancak çok düzenli olan adet döngüm bu ay olmadı 3 gün gecikti bunun sebebi ne olabilir

  • Beyza diyor ki:

   Adet düzensizliğinin bir çok nedeni vardır.Stres,kist,miyom rahim kaynaklı bir sorun mevsim geçişleri..3 günlük gecikmeniz için hcg testi yapın

   • esin diyor ki:

    teşekkür ederim sürekli kontrol halindeyim kist ya da rahim her şey çok normaldi. bu test gebelik bakılıyor bu progesteron seviyesi ile hamile kalma ihtimalim var mı

    • Beyza diyor ki:

     Canım progestan gebelik testi değil + referans aralığı olmadan değerlendirilme yapılamaz

 2. ebru diyor ki:

  Mrb benim bugun transferin 5. Gunu progesteron degerim 1.04 cikti E2 ise 143 cikti hamile olabilirmiyim yoksa degerler cok mu dusuk

 3. Elif Emir diyor ki:

  İyi günler, adet döngüm normalde 30 gün sürmekte ama bu ay 35. gün oldu hala adet olmadım doktorum progesteron ve prolaktik testi istedi. Progesteronum 2.43 ng/ml, prolaktinim ise 8,91 ng/ml çıktı. Sizce değerler normal mi? Gebelik olduğunu düşünmüyorum çünkü yumrta takibi yapmıştık adetten sonraki 16.gün yumrta küçüktü 14mm ve 18. gün tekrar gittğimde büyümemişti. Doğum kontrol hapı kullandım 1,5 sene ondan olabilir demişti doktor.

  • Beyza diyor ki:

   Referans aralığı + yaşınız+ testin yapıldığı tarih olmadan durumunuzu değerlendiremem

 4. burcu diyor ki:

  merhaba ben adetimin 24.günü progestron testi yaptırdım.45.55 çıktı gebelik varmıdır???????

 5. esin sonmez diyor ki:

  ben adetin 21. gunu proogesteron testi yaptirdim sonuc 38.8 degerin yuksek olusu hamilelik suphesimidir. tesekkurler

 6. Merve Barış diyor ki:

  merhabalar yasım 20 duzenlı adet goruyordum ama son 2 aydır hıc gelmedı doktorum testı herhangı bır zaman dılımınde yaptı, adet görmeyenler hangı zaman dılımdınde hormon testı yaptırmalıdır ?
  test sonuçlarım;
  FSH 5.17
  LH 15.33
  estradiol 158.5
  progesteron 0.37
  sonuçlarım normal mi ?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba referans aralığı olmadan değerlendirme yapamayız + hormon testleri rast gele bir tarihte yapılmaz..

 7. betl diyor ki:

  ben progestan kullanıyorum adetin 16.günü başladım 2 gun kullanmadım adet oldum oldugum gün progestan kullandım doktorum kullan 2 güne kalmaz kanaman durur dedi 8 gün geçti hala adetim acaba düşük mü yapıyorum

 8. elvin diyor ki:

  slm ben tüp bebek yapmışım e2 le progesteron test sonucu e2 1233.31 progesteeon ise 16.15 buna göre pozitf olurmu

 9. SELVİ diyor ki:

  bu ay kı progesteron sonucum 17,20 cıktı ve adet dönemime 2 gun kaldı bu degerlerle hamile kalmıs olabılırmıyım bu sonuç sizce ıyı bı neticemi

 10. damla diyor ki:

  merhaba adet günümden 3 gün önce beta hcg 107 progesteron 19,1 çıktı. Doktorum daha önce düşük yaptığım için bu değere de bakalım demişti ama ben hamile olduğumu öğrenmenin sevinciyle değeri sormayı unuttum. normal mi bu değer ve hamilelik boyunca artması mı gerekiyor yoksa sadece 10 üzeri olması yeterli mi?

 11. ayhan diyor ki:

  esım hamıle kalmakıcın seropene ılacı kullandı bunun sonunda duzenlı ılıskıden sonra 7 gun sonra agrılardan dolaya doktora gıtmıstı doktor progesteron testı ıstemıs sonucunda33.5 cıktı daha sonra adetınde sapma olunca gel demıs sonuc olarak esım hamılemı merak edıyoruz dunde yazdık cevap gelmedı

 12. Berivan diyor ki:

  merhaba, 27 yaşındayım. daha önce hakkımda polikistik over sendromu tanısı koyuldu. 14 mart tarihinde 6 haftalık gebeyken düşük yaptım. düşük doğal oldu(kürtaj değil) ve ultrason sonucu içimde parça kalmadığı söylendi. bu tarihten itibaren tekrar adet görmeden 1 mayıs tarihinde ilişkiye girdim ve yeniden gebe kaldım. 20 mayıstaki beta hcg değerim 297, 22 mayıstaki beta hcg değerim 550 çıktı ve 22 mayısta progesteron değerm 7 çıktı. doktorum progesteronun düşük olduğunu söyledi. hali hazırda, folik, progestan, babyprin yazdı. progestan (100mg) gunde 6 adet diye belirtti eczacı. endişe etmelimiyim, progestanın progesteron hormonum üzerinde etkisi 10 un üzerine çıkması ne kadar sürede olur? şimdiden çok ama çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar…

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba telaşa kapılmayın.İlaçlarınızı düzenli kullanın Doktorunuz gerekli tedaviye başlamış.Sabırlı olmanız ve tedaviye uymanız size yardımcı olacaktır

 13. filiz diyor ki:

  benim son adet tarihim 22 mart beta hcg testim 6000 pregestoron hormonum 1,97 çıktı.
  ultrasonla bakıldığında kese görüldü fakat son adet tarihime göre küçük çıkıyor. şuan ultrasona göre 5 hafta 2 günlük çıkıyor. fakat doktorum pregestoron hormonum düşük olduğu için fazla umut bağlamamam gerektiğini söyledi sizce gebeliğim nasıl devam eder.düşük olma olasılığı nedir?

  • Beyza diyor ki:

   gebeliğinizin seyri hakkında biz bilgi veremeyiz ancak doktor takibi durumunuzu netleştirebilir..Sevgiler

 14. ebrar öztekin diyor ki:

  merhaba progesteron 21.günde 8.84 çıktı.hamile kalmam için bi engel teşkil ediyormu acaba

  • Beyza diyor ki:

   progesteron testlerni değerlendirmek için yaşınız, testi adetin kaçıncı günü yaptığınız ve refrans aralığı olmadan değerlendirmeyiz

 15. ebrar öztekin diyor ki:

  merhaba ben 21.gün progesteron baktırdıöm.8.8 çıktı .hamile kalmam için bi sıkıntı varmı acaba

 16. ebrar öztekin diyor ki:

  merhaba 21.gün progesteron baktırdım .8.84 çıktı.10 ve üzeri normal kabul ediliyomuş.hamile kalmamda bi sıkıntı olurmu

 17. burcu diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar bende adetimin 21. günü gidip progesteron testi yaptırdım. SONUÇ: 0,92 çıktı.doktor yumurtlamamın olduğunu söyledi fakat düşük yada yüksek diye hiç birşey demedi.İlaç tedavisi gerekir de demedi. Adet zamanı 35 gün de bir oluyorum.ve bu ay 37 gün geçti.adet olmadım.hamile de değilim test yaptım.ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirim..

  • Beyza diyor ki:

   Adetiniz gecikmiş gecikme hakkında bilgilendirilmeniz gerekirdi.Kanda gebelik testi yaptınızmı bilmiyorum??Gecikmenin mutlaka nedeni olmalı

 18. demet diyor ki:

  Merhaba ben infertilite hastasıyım menogon iğne tedavisi görüyordum adetimin 20. günü hastaneye yumurta takibi için gittiğimde 4 adet yumurta geliştiğini söylediler ve aşılamam iptal oldu o gün kan verdim test için sonucunu bugün aldım dünyam başıma yıkıldı Estradiol e2 3011 progesteron ise 1,48 görünüyor bu değerlere göre yumurtalamamış olmam gerekmez mi ama doktorum 4 adet yumurtan var dedi anlamadım hiçbirşey lütfen yardımcı olur musunuz devlet hastanesinde tedavi gördüğümden zırt pırt doktorumu arayamıyorum :’(

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba demet ;referan aralığı,testin yapıldığı dönem ,yaş bilgisi olmadan durumu değerlendiremem + doktorunuz bilgilendrmiyormu? Kafanıza takılan ayrıntıları sorun.Durumunuzu ben değerlendiremem sevgiler

 19. funda diyor ki:

  meraba ben 25 yasındayım tahlılımı adetın 22. gunu yatırdım .Progesteron 12.9 folıkuler faz 0.2-1.5ng/ml ovulatuar faz 0.8-3ng/ml luteal faz 1.7-27 ng/ml post menapoz 0.1-0.8 ng/ml cıktı bu sonuca gore hamıle kalabılırmıyım

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba Hormon testleri adetin döngüsüne göre farklı değerlerde çıkabilir.Progesteron değeriniz normal bu da yumurtlama olduğunu gösteriyor hamile kalmakta sıkıntı yaşamazsınız

 20. emine diyor ki:

  mrb ben düzensiz adet oluyorum adetimin 21.gününde progesteron testim 3.5 cıktı ben bu ay gebe kalamaz mıyım?gec yumurtlama diye bişey olamaz mı?tsk.

  • Beyza diyor ki:

   Düzensiz adet demek düzensiz yumurtlama demek gebeliği engelleyen bir unsur .Kadın doğum uzmanına görünün

 21. pınar kılıç diyor ki:

  mrhb.ben 6 aylık evliyim adet düzensizligim ve bebek istem üzerine doktora gittim ve bütün hormonlarıma bakıldı hepsi normal birtek progesteron hormonum 0.41 çıktı bunun üzerine doktorum bana duphaston 10 mg günde 2 defa kullanmamı önerdi ve adet gör bakalım bebek istersen de gel dedi…tedavi sürecinde hamile kalabilirmiyim sorusuna küçük ihtimal cevabını verdiben hala adet olmadım üzerinden 9_10 gün geçti ne yapmalıyım …yardıcı olurmusunuz lütfennnn :((((((

 22. Mehtap diyor ki:

  Merhaba benim progesteronum 15.58 çıktı sizce hamile olma ihtimalim var mı?

 23. nurgül minas diyor ki:

  benimde progesteronum 11,49 çıktı adetimin 21 günü yaptırdım hamile olabilirmiyim

 24. şerife demir diyor ki:

  beta hcg 42 progesteronu 7,8.daha önceden dış gebelik geçtim.bu progesteron normalmidir.yoksa yine dış gebelik olma ihtimali varmıdır.teşekkürler

  • admin diyor ki:

   buradan bu değerlere bakarak düşük tehlikesi var diyemeyiz. Bunu zamang österecektir. Bir kez daha düşük yaşamanız durumunda doktorunuzla yeni bir yol çizerek hormon testleri yaptırabilirsiniz.

 25. şerife demir diyor ki:

  ayın 28 deki soruma cevap alamadım.adetim 11.gün geçikti.beta hcg baktırdım sonuç 42.gec döllenme olabilirmi bilmiyorum ama en son ayın 19 agustosta ilişkiye girmiştik.değer düşük.daha önceden dış gebelik geçirdiğim için aynısı olacak diye çok korkuyorum.bi hayal kırıklığı da ha yaşamak istemiyorum.dış gebelikte progesteron düşük mü olur onu öğrenmek istiyorum

  • admin diyor ki:

   bir kere düşük yaptınız diye her hamilelikte düşük olmasını beklemek olmaz sevgili şerife. Değer küçük ama bu düşük olacağı anlamını taşımıyor. Bu şu anlama geliyor. Hamilesiniz ve daha çok yeni hamilesiniz. Lütfen ikişer gün ara ile bu testi yenileyip değerleri bana yazınız.

 26. şerife demir diyor ki:

  mrb.6 ay önce dış gebelik geçirdim.ilaçla tedavi oldum.hsg filmimde sol tüpüm norman sağ tüpümde yapışıklık görüldü.dr um tekrarlama şansının yüzde 7 olduğnu söledi.dış gebelikten sonra adet düzensiliği problemlerim başladı.21.gün progesteronum 8 çıktı.düşük biliyorum.- ama merak ettiğim.bu test sikluus dönemi 28 den fazla süren bir insanda damı 21.gün yapılmalı. yoksa ovulasyondan 1 hafta sonramı yapılmalı.[ayrıca ben evde ovulasyon kitleri kullandım.21.gün pozitif sonuç verdi)bu durumda bu testi ne zaman yaptırmalıyım teşekkürler

 27. xeyale diyor ki:

  bende progesteron 22 cikmisdi.acaba asiri yuksekmi

 28. AYSEL diyor ki:

  PROGESTAN DEGERİM 6,30 CIKTI NORMAL Mİ

  • admin diyor ki:

   Merhabalar Aysel,

   Progestan değeriniz 10 seviyesinin biraz altında olduğu için normal olarak kabul edilmemektedir. Lütfen doktorunuzla görüşme sağlayınız.

   Sevgiler.

 29. seçil diyor ki:

  progesteron hormonum 1.03 çıktı normalmi?

 30. yasemin diyor ki:

  progesteron hormonum 0,639 çıktı normal mi?

  • admin diyor ki:

   Progesteron testi ,genellikle,adetin 20. gününden sonra , luteal faz adı verilen dönemde( adet döneminin 21 22 23 günlerinde) yapılır.Test değerlerine göre rahimde yumurtlama olup olmadığına karar verilir.Test sonucu 10 ng/mg ve üstünde ise yumurlama olduğuna karar verilir. Sizin değerlerinize göre düşük çıkmış durumda.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
hamile-kalma-gunleri
Hamile kalınacak en uygun günler

Hamile kalınacak günü hesaplam en uygun günler hakkında bilgiler... Kadınlar normalde 25-40 gün arasında adet görür. Düzenli adet, adetin her...

Kapat