Gebelikte 30. Hafta

Gebelikte 30. Hafta Hamilelikte otuzuncu hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve bebekteki sizdeği değişiklikler

Doğumdan korkan anne adayları bu hafta itibari ile biraz daha korkacaklar, çünkü günleri yaklaşıyor. Artık bebek anne karnında kocaman oldu. Çok hızlı kilo alıyor. Bu aylarda bebeğin ihtiyacından dolayı anne adayının da iştahı oldukça artar. Bebek büyüdüğü için anne adayı çok rahat hareket edemez. Annenin rahat etmesini sağlamak gerekir. Çünkü anne rahat etmez ise bebek de huzursuz olur. Anneyi mutlu etmek gerekir, artık bebek her şeyi hissetmektedir.

30 haftalık gebelikte bebeğin kan hücreleri tamamen oluşmuştur. Bebeğin tüm organları olgunlaşmış ve gelişimini tamamlamıştır.

Gebelikte 30. hafta bebeğin görünümü görüntüleri

Gebelikte 30. hafta bebeğin görünümü görüntüleri

Gebelikte 30. Haftada bebeğinizin boyu ve kilosu ne kadardır?

Bu hafta bebeğin kilosu 1400 gramdır. Boyu ise 38 cm. dir.

Gebelikte 30.haftada anne adayında oluşan gelişmeler ve anne adayının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Bu hafta hamile anne adayının sık idrara çıkması gözlemlenir, bebek artık büyümüş ve idrar kesesine baskı yapar. Bu nedenle anne adayı hem idrar yolları enfeksiyonuna çok müsaittir, hem de sık sık idrara çıkarak sıkıntılı bir dönem içerisindedir.

30 haftalık gebelikte hamile anne adayının nefes darlığı çekmeye başlaması normaldir. Hareketleri yavaşlar ve çabuk yorulur. Anne adayı çok terler ve sürekli hararet sıkıntısı olur. Dikkatli olmalı ve yaz mevsiminde dışarıda güneşin altında çok kalmamalıdır. 30 haftalık gebelikte hamile anne adayı eğer kış mevsiminde ise dışarı fazla çıkmamalı ve buzlu alanlarda dolaşmamalıdır. Kendini korumalı ve hastalıklara, enfeksiyonlara karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

30 haftalık gebelikte anne adayı bol sıvı almalı ve ayaklarını üşütmemelidir. İç çamaşırlarını sık sık değiştirip( günde en az üç kere) mümkünse ütü ile steril etmelidir. Aksi takdirde kolay enfeksiyon geçirebileceğinden çok sıkıntılar çekebilir. Bebek idrar kesesine baskı yapabilir bu durumda enfeksiyonu tetikler. Anne adayı temizliğe önem vermeli ve dikkatli olmalıdır.

Bu haftada glikoz yükleme testi yapılır. Eğer hamilelikte otaya çıkan şeker yani gestasyonel diyabet varsa bunun tespiti için bu test yapılmalıdır. Yine bu haftada tansiyon yükselmelerine dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyon hem bebek hem de anne için riskli bir durumdur.

Anne 28. haftaya ulaştığında beslenmesine daha da çok dikkat etmelidir. Soğuk algınlığına karşı direnli olabilmek için meyve ve sebze tüketimine çok dikkat temelidir. Bol bol C vitamini tüketmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 29. Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

30 haftalk gebelik,30 haftalık gebelik,30 hafta gebelik,gebelikte 30 hafta,30 haftalık bebek kaç kilo olmalı,30 haftalık gebelikte bebek kaç kilodur,anne karninda 30 haftalik bebek,gebelikte hararet,hamilelikte otuzuncu haftada kac kilo alinir,30 haftalık hamileyim,

“Gebelikte 38. Hafta” için 12 yorum

 1. fatma diyor ki:

  Ben şuan 38 haftalik hamileyim ve doktorum muane ettinde açılman var dedi ve kontrole gelmemi söyledi tekrar ve gittim de birszda daha açılma oldunu söyledi bunun herhangi zararı olabilirmi bana ve bebege ve dogum sancım ne zaman olur

 2. ayla diyor ki:

  37+1 haftalik hamileyim ikinci bebeğim. Doğum tarihi olarak 16ağustos görünüyor ama doktorum 1 ağustos ta bebeği alalım diyor ne yapmalıyım ilk bebegimi de iki hafta erken almıştı

 3. Hilal diyor ki:

  Ben 38+2 qunluk hamileyim .. Son 1 haftadir adet aqrisi qibi belim aqriyo ama hemn qeciyo qeceleri karnim cok sertlesiyo ilk hamileliqim olduqundan kasilmami deqilmi bilmiyrm ve bu yuzden cok korkuyrm .. Birde arada bir yurudukce bebek hareket ettikce vajinama bicak saplanir qibi ince ince ama cok rahatsiz etmeyen sizilar hissediyorum .. Bnlar doqumun habecrcisimidir cvplarinizi bkliyrm tskkrler :)

  • Beyza diyor ki:

   Normal doğum; 40. gebelik haftasını doldurmuş olan bir fetusun rahim dışına zarlar ve plasentası ile birlikte atılmasını ifade eder.
   İnsanda gebelik 280 gün sürmektedir ancak tüm gebeliklerin sadece % 5 kadarı beklenen günde sona erer. Gebe kadınların büyük bir kısmı ise beklenen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta kadar önce doğum eylemine girer.

   Anne adayının sancı olarak algıladığı düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması ile başlayan süreye de “Eylem” veya “Travay” adı verilir.
   Bir gebeliğin normal yoldan sonlanabilmesi üç ana faktöre bağlıdır. Bunlar; rahme bağlı, bebeğe bağlı ve annenin kemik çatısına bağlı faktörler olarak sınıflandırılabilir. Doktor takibinde olun

 4. Buse diyor ki:

  Ben 38 haftalık hamileym ve artık dogum yapmak istiyorum doktorumda son ana kadar beklememi söylüyor sizce beklemeli miyim

 5. vıjdan diyor ki:

  mrb hanımlar lutven bana yardımcı olun 3 mayısta dogum yapıcam kac haftalık hamıle olmus oluyorum doktorum 38 dıo ama ben hesapladıgımda 37 cıkıyo

 6. sarı şeker diyor ki:

  ben 38+4 gunluk hamlym .sancılarım 15 dk kada baznde 10 dkkada br gelıyor hastnye gttm cunku sıvı yapskan sumksu bı su damla seklnde gelıyo fakat nst te sancı gorulmedgını acklık olmadgını suyun normal oldgnu soluolar pekı pedıme geln o yapşkan sıvı sey ne olablr ve kasılmalarm cok sddetlı oldgu halde nasıl doğm sancı olmadgnı soluolar lutfen cvp vernz…..

  • Beyza diyor ki:

   Hayatım muayene olmuşsun doktorlar doğumun başlamadığını bir sorun olmadığını söylemiş..Gebeliğinizin son haftaları bu tür akıntılar olur.Ayrıca hangi doktorun kontrolündeyseniz irtibata geçin.Ne tür doğum yapacağınız hakkında bilgi vermesi gerekirdi???

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
gebelikte 29. hafta bebeğin görünümü
Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. Hafta hamilelikte yirmidokuzuncu hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve yaşayacağınız değişiklikler hakkında detaylı bilgiler. Bu hafta itibari ile bebeğimiz...

Kapat