Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. Hafta Hamilelikte otuzbirinci hafta bebeğin görüntüsü görüntüleri ve bebekte sizde olacak değişiklikler hakkında bilgiler.

Bu hafta hamilelikte bebeğin artık büyüdüğü ağırlaştığı bir haftadır. Anne adayı da bir hayli ağırlaşmıştır. Bu haftadan itibaren erken doğum da gelişebileceği için anne ve baba adayı her an her şey olabilir kabilinden hazırlıklarını tamamlamalıdırlar. Ve nereye gideceği nasıl bir plan izleyecekleri taslak olarak oluşmalıdır. Kapının önüne her an hazır olmak üzere hazırlanmış bir çanta ve bebek malzemeleri hazırlanmalı ve anne adayı doğuma giderken kendisine lazım olabilecek her şeyi kapının çıkışına yakın bir yere hali hazırda kullanmak üzere hazırlamalıdır. Malzemeler: bebek bezleri, battaniye, birkaç zıbın, mendil, bebek kıyafetleri gibi kıyafetlerle bebek çantası hazırlanmalıdır.

31 haftalık gebelikte hamile anne adayı en az 11 ila 13 kilo arasında kilo almıştır. Bu artışın daha fazlası da mümkündür fakat ideal olanı budur. Anne adayının göğüslerinde süt denemeleri mevcuttur. Artık birkaç hafta sonra bebek oradan besleneceği için yavaş yavaş süt kanalları açılmaktadır. Anne adayı yavaş yavaş sancıya benzeyen kasılmalar yaşayabilir bu doğum sancısının numunesi hükmündedir. Korkmasın ve bebek doğacak sanmasın.

Gebelikte 31. hafta bebeğin görünümü görüntüsü

Gebelikte 31. hafta bebeğin görünümü görüntüsü

31 haftalık gebelikte anne adayı sık sık rüya görmeye başlar, hatta halüsinasyonlar görür, inanır gerçek sanabilir. Buda anne adayının hormonlarından kaynaklanır. Anne adayının hormonları relaksin salgılar.

Gebelikte 31. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır?

31 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 1600 grama ulaşmıştır. Boyu ise 40 cm dir.         

Gebelikte 31. Haftada hamile anne adayının üzerinde oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile hamile anne adayı kalsiyum almaya devam etmelidir. Bebeğin kalsiyuma çok ihtiyacı vardır. Anne adayının aldığı kalsiyumdan bebeğin hem kemikleri hem de gelişmekte olan beyni istifade eder. Bebeğin hareketleri artık net bir şekilde hissedilir. Tekmeleri karnın dışından da belli olur. Bu durum anneyi çok rahatsız etse de anne adayı bebeğinin hareket etmesinin verdiği sevinçle hiç umursamaz bile, aksine eğer hareket etmez ise telaşlanır kaygı duyar ve acaba bir şey mi oldu diye endişe duyar.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte 30. Hafta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

31 hafta gebelik,31 haftalk gebelik,31 haftalık gebelik kaç aylıktır,31 haftalık gebelik,31haftalik gebelik,31 haftada kanama,hamilelikte otuz birinci hafta anne,31 haftalik gebelikte kanama,Otuz bir hafta sezeryan,31haftalik gebelikte kanama,

“Gebelikte 38. Hafta” için 12 yorum

 1. fatma diyor ki:

  Ben şuan 38 haftalik hamileyim ve doktorum muane ettinde açılman var dedi ve kontrole gelmemi söyledi tekrar ve gittim de birszda daha açılma oldunu söyledi bunun herhangi zararı olabilirmi bana ve bebege ve dogum sancım ne zaman olur

 2. ayla diyor ki:

  37+1 haftalik hamileyim ikinci bebeğim. Doğum tarihi olarak 16ağustos görünüyor ama doktorum 1 ağustos ta bebeği alalım diyor ne yapmalıyım ilk bebegimi de iki hafta erken almıştı

 3. Hilal diyor ki:

  Ben 38+2 qunluk hamileyim .. Son 1 haftadir adet aqrisi qibi belim aqriyo ama hemn qeciyo qeceleri karnim cok sertlesiyo ilk hamileliqim olduqundan kasilmami deqilmi bilmiyrm ve bu yuzden cok korkuyrm .. Birde arada bir yurudukce bebek hareket ettikce vajinama bicak saplanir qibi ince ince ama cok rahatsiz etmeyen sizilar hissediyorum .. Bnlar doqumun habecrcisimidir cvplarinizi bkliyrm tskkrler :)

  • Beyza diyor ki:

   Normal doğum; 40. gebelik haftasını doldurmuş olan bir fetusun rahim dışına zarlar ve plasentası ile birlikte atılmasını ifade eder.
   İnsanda gebelik 280 gün sürmektedir ancak tüm gebeliklerin sadece % 5 kadarı beklenen günde sona erer. Gebe kadınların büyük bir kısmı ise beklenen doğum tarihinden yaklaşık 1 hafta kadar önce doğum eylemine girer.

   Anne adayının sancı olarak algıladığı düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması ile başlayan süreye de “Eylem” veya “Travay” adı verilir.
   Bir gebeliğin normal yoldan sonlanabilmesi üç ana faktöre bağlıdır. Bunlar; rahme bağlı, bebeğe bağlı ve annenin kemik çatısına bağlı faktörler olarak sınıflandırılabilir. Doktor takibinde olun

 4. Buse diyor ki:

  Ben 38 haftalık hamileym ve artık dogum yapmak istiyorum doktorumda son ana kadar beklememi söylüyor sizce beklemeli miyim

 5. vıjdan diyor ki:

  mrb hanımlar lutven bana yardımcı olun 3 mayısta dogum yapıcam kac haftalık hamıle olmus oluyorum doktorum 38 dıo ama ben hesapladıgımda 37 cıkıyo

 6. sarı şeker diyor ki:

  ben 38+4 gunluk hamlym .sancılarım 15 dk kada baznde 10 dkkada br gelıyor hastnye gttm cunku sıvı yapskan sumksu bı su damla seklnde gelıyo fakat nst te sancı gorulmedgını acklık olmadgını suyun normal oldgnu soluolar pekı pedıme geln o yapşkan sıvı sey ne olablr ve kasılmalarm cok sddetlı oldgu halde nasıl doğm sancı olmadgnı soluolar lutfen cvp vernz…..

  • Beyza diyor ki:

   Hayatım muayene olmuşsun doktorlar doğumun başlamadığını bir sorun olmadığını söylemiş..Gebeliğinizin son haftaları bu tür akıntılar olur.Ayrıca hangi doktorun kontrolündeyseniz irtibata geçin.Ne tür doğum yapacağınız hakkında bilgi vermesi gerekirdi???

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte 30. hafta bebeğin görünümü görüntüleri
Gebelikte 30. Hafta

Gebelikte 30. Hafta Hamilelikte otuzuncu hafta bebeğin görünümü görüntüleri ve bebekteki sizdeği değişiklikler Doğumdan korkan anne adayları bu hafta itibari...

Kapat