Hamilelikte kanama neden olur?Her kanama düşük belirtisi midir?

Merhaba herkese;

Hamilelik döneminde karşılaşılan durumlardan biride kanamalardır.Genellikle adet gününüze denk gelen birkaç günde yaşanılan kahverengi leke şeklinde gelen akıntılar bebeğin rahime yerleşmesi esnasında oluşan kanamalar olarak bilinir.Ancak bu bir düşük tehdidi yada bir enfeksiyon göstergeside olabilir.

Gebeliğin ilk 30 haftasında %22′ye varan kadında döl yolundan kanama görülebilir. Bunun %10 kadarı ise ilk 8 haftada oluşur. Bu dönemde görülen hafif geçici kanamalar fizyolojik kabul edilir. Genellikle gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yuvalanması sebebiyle meydana gelir. Bu durum ikinci veya sonraki gebeliklerini yaşayan kadınlarda, ilk kez gebe kalan kadınlara göre daha sık görülür. Bu duruma halk arasında üste görme adı verilir. Bu fizyolojik durum dışında; tüm gebelik boyunca herhangi bir dönemde oluşan, döl yolundan gelen kanamalar anormal olarak kabul edilmelidir.

Normal bir gebelik süresi ortalama 40 haftadır. Bu süreyi kabaca ikiye ayırabiliriz.

1.Kısım : 20 hafta ve daha öncesi olan kanamalar,

2.Kısım : 20 haftadan sonra olan kanamalar

Tüm gebeliklerin % 25 inde ilk 3 ayda kanama meydana gelir. Kanamanın adet kanamasından fazla olması, döl yolundan parçaların düşmesi veya kanamayla birlikte ateş ve karın ağrısının olması derhal tıbbi müdahale gerektiren durumlardır.

Gebeliğin ilk 3 ayında meydan gelen kanamalarda ilk akla gelen olasılık düşük tehdididir. Ancak her kanama düşükle sonuçlanmaz. Ağrı ile seyreden yoğun kanamalarda düşük olasılığı artar. Bu dönemde ultrasonografik olarak gelişmekte olan embriyonun kalp atışlarının görülmesi, gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceğini % 90 – 97 garantiler. Anne yaşının ileri olması, embriyonun kalp hızının dakikada 90’dan az olması düşük olasılığını arttırır. Bu dönemde sağlıklı embriyonun kalp hızı dakikada 150 – 160 civarındadır. En uygun tedavi yatak istirahatıdır. Düşüğü önleyici amaçla progesteron içeren ilaçlar kullanılabilir. Ancak bunların faydalı olduğu yapılan çalışmalarda gösterilememiştir. Ancak üçten fazla düşüğü olan gebelerde progesteron kullanımı bazı durumlarda faydalı olabilir.

İlk 20 haftada görülen, döl yolundan olan kanamaların diğer sebepleri ise, dış gebelik ve üzüm gebeliğidir.

Dış gebelikte görülen vajinal kanama genellikle yoğun değildir. Birlikte kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısı genellikle tek taraflıdır. Bu durumda tanı kanda gebelik testi ve ultrasonografik tetkiklerin birlikte kullanılması ile konur. Erken dönemde tedavi; bazı seçilmiş olgularda ilaçla yapılabilir, gebelik haftası ilerlemiş olgularda ise tedavi ameliyattır. Çok ilerlemiş dönemde şiddetli karın ağrısı ve iç kanama oluşur. Bu durum acil ameliyat gerektirir.

Halk arasında üzüm gebeliği olarak anılan duruma tıp dilinde mol gebeliği adı verilir. Birkaç çeşidi olmakla birlikte en sık görülen formu hidatiform mol’dür. Üzüm taneleri büyüklüğünde çok sayıda parçanın düşürülmesi nedeniyle halk arasında bu ad verilmiştir. Bu kanamada genellikle ağrı yoktur. Tanı yine kan analizi ve ultrasonografinin birlikte kullanılması ile konur. Tedavisi döl yatağı içinin kürete edilerek gebeliğin boşaltılmasıdır. Bazen ek olarak ilaç tedavisi gerekir.

Gebeliğin ikinci yarısında görülen kanamalar (20. gebelik haftasından sonra) daha nadirdir. Tüm gebeliklerin %4′ünde bu tip kanamalar görülür. Bu kanamaların az bir kısmı döl yatağı ağzı hastalıkları veya vajinal mantara bağlıdır.

Yine az bir kısmı da “Plasenta Previa” dediğimiz durumda olur. Plasenta Previa’da bebeğin eşi döl yolunun ya tam ağzına yerleşmiştir, ya da ağza çok yakın bir yere yerleşmiş bulunmaktadır. Bu durum genellikle 34. gebelik haftası civarında kanamaya yol açar. Bu dönemde döl yatağı ağzı nispeten incelmeye ve açılmaya başlamıştır. Bu açılma sırasında burada yerleşmiş olan plasentada kısmi olarak yerinden ayrılarak kanamaya yol açar. Bu durum daha ziyade çok sayıda doğum yapmış, ileri yaştaki gebelerle, daha önce çok sayıda sezaryen geçirmiş gebe kadınlarda görülür. Tedavisinde yatak istirahatı ve döl yolu ağzının açılmasını engelleyici ilaçlar kullanılır. Bazen gebeye kan verilmesi gerekebilir.

Gebeliğin ikinci yarısında en sık kanamaya yol açan durum ise “Ablatio Plasenta” dır. Bebeğin eşinin yerinden erken ayrılması ile oluşur. Bu kanama yoğun miktarda olur. Karın ve kasık ağrısı ile birlikte seyreder. Hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit eden çok ciddi bir problemdir. Gebelik tansiyonu olan, sigara içen, karın bölgesine sert darbe alan gebelerde sık görülür. Acilen hastaneye başvurularak gebenin tedavi altına alınması gerekir.

Bir de halk arasında nişane denilen normal doğum eyleminin başlaması ile birlikte gelen kanlı ve sümüksü bir akıntı olur. Bu durum doğumun başladığının habercisidir. Döl yatağı ağzı rahim kasılmalarına bağlı olarak açılmaya başlar. Açılmanın olduğu bölgede ince damarlara çatlayarak kanamaya yol açar. Buradaki kanama az miktardadır.

Rahimde şekil bozukluğu olan gebelerde vajinal kanamanın olması erken haftalarda düşüğün, geç haftalarda ise erken doğumun habercisi olabilir. Bu durumda da acilen doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

Bir önceki yazımız olan HAMİLELİKTE ÇATLAK OLUŞUMUNU ENGELLEMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ? başlıklı makalemizde hamilelik çatlaklarına doğal çözüm ve hamilelikte çatlak oluşumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konumuzla İlgili aramalar:

düşük belirtileri kanama,hamilelikte kanama,gebelikte kanama neden olur,10 hafta gebelikte kanama neden olur,hamilelikte kanama neden olur,gebelikte kanama nedenleri,hamilelikte kanama nedenleri,her kanama dusukmudur,hamileliğin ilk ayında kanama neden olur,gebelikte pembe akıntı neden olur,

“Sorularla gebelik forumu” için 98 yorum

 1. mujde diyor ki:

  İyi günler. Adet günüm bugündü olmadım daha. Bugün test yaptırdım.
  Beta- HCG değeri 5,6 acaba hamilemiyim?

 2. İrem diyor ki:

  Mrhaba beyza hanım dün kan tahlili yaptırdım adetim 4 gündür gecikiyodu BETA_HCG 73,57 çıktı sizce hamilemiym.

 3. ysm diyor ki:

  beyza hanım merhaba. 11 haftalık hamileyim aşırı durumda sarı renkte kokulu akıntım var ama kaşıntım veya kızarıklık durumum yok. doktora soyledıgımde test yapmadan bana donaxyl 6 vajinal tablet verdi. bu ılac gebelik katogorisinde B sınıfındaymış. Acaba gebeliğime bir zararı olurmu bu ilaçtan yana biraz korkularım var. bana yardımcı olabılırmısınız acaba?

 4. ysm diyor ki:

  beyza hanım merhaba bu ay çocuk düşünmeye başladık. son adet tarihlerim 28 ağustos ve 30 eylül bu ay adet olmadım acaba hamılemıyım testı ne zaman yapmalıyım. 25 ekımde kan testı yaptım çıkmadı ama adette olmadım acaba yenı bır test mı yapmalıyım?

 5. MERVE diyor ki:

  merhaba Beyza hanım… baş dönmesi mide bulantısı halsizlik var bide sık idrara çıkıyorum. gecen ay 13 eylülde adet olmuştum ve 2 gün kaldı test yapsam doğru sonuç alır mıyım ?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba Gecikmen olursa testi yap canım sevgiler

   • MERVE diyor ki:

    tekrar merhaba ben dayanamayıp bu sabah test yaptım sonuç yine hüsran :( o kadar da ümitliydim tek çizgi çıktı

    • Beyza diyor ki:

     Hayırlısı mervecim üzülme…

     • MERVE diyor ki:

      evet hayırlısı ama insan yine de üzülüyor.. :( 4. ayımız bu ay olmuyor zamanı değil demek ki .. sorularımı cevapladığınız için sağolun beyza hanım iyi günler

 6. nihan diyor ki:

  Beyza hanim merhaba ben cocuk istiyorum bu ayin 1 den beri korunmuyoruz ama adetime 5 gun kaldi yani yumurtlama gunumde gecti hamile kalabilirmiyim

 7. nihan diyor ki:

  Beyza hnm ben bu ayin 1 den beri korunmuyorum adetimede az kaldi yani 7-8 olucam cocugumuz olsun dioruz peki yumurtlama doneminide gectim acaba hamile kalabilirmiyim

  • Beyza diyor ki:

   Ovülasyon gerçekleşmezse gebe kalınmaz+ zamansız ovülasyon olmuşsa her dönem gebe kalınabilir

 8. betül diyor ki:

  iyi aksamlar. adet günümü bu ayın 28 idi. fakat olmadım. 29 unda aksama doğru pembe bir leke geldi ve karnım hafif ağrıyor acaba geç döllenme olabilir mi ayın 24 nde kan testinde negatif çıktı ama hala adet olmadım :( biraz daha mı beklemem lazım

  • Beyza diyor ki:

   Yarın kanda gebelik testi yapın doğru bilgiyi alırsınız

   • Füsun diyor ki:

    Beyza hanim merhabalar yazmistim esimle adetimin bittigi gun iliskiye girdik icime bosaldi ve adetim kesildi. Sarı akıntım gelmeye başladı 1 günde 3 tane ic camasiri değiştiriyorum o kadar fazla bu akinti kokusuz ve agri olmuyor bazen kasigimda agri oluyor karnimda ve ayaklarim asiri derece Üşüyor bazen cok sicak gelirken birden usumeye basliyorum ve surekli acikiyorum adetime 10 gun var mide bulantısı yasiyorum sabah gozlerimi.acar açmaz sizce hamile olabilir miyim

   • Füsun diyor ki:

    Beyza hanim yardimci olur musunuz

 9. zeynep diyor ki:

  ayın 19′unda halsızlık bas dönmesı mıde bulantısından doktora gittim beta testi 194,34 cıktı yanlız sl kasıgımda yanma var gebelik mevcut diyip kadın doguma sevk ettıler kadın dogum alttan muayene sonucu bir sey göremedigini iki gün sonra gelmemi istedi ayın 21′de tekrar gittim beta 425,8 cıktı ama yıne utra sonda bır sey yok dedıler haftaya bır daha cagırdılar ama bende bas dönmesı kasık agrısı ve mıde bulantısı hala mevcut ne yapcagımı sasırdım hamılelık saglıklımı degılmı ne zaman bellı olur allttan muayene cok kötü :(

  • Beyza diyor ki:

   Değer gebelik lehine sağlıklı gebelik olup olmadığı kontrollerle anlaşılacaktır

   • zeynep diyor ki:

    ne yapmamı önerirsiniz ne zaman doktora yine gitmem gerek bu iki gidişte istem dışı sinir bozuklugu oluyor göründü görünmedi haftasonumu gıtmelıyım yada bıraz daha beklemelımıyım?

    • Beyza diyor ki:

     Çarşamba günü tekrar gidin Doktorunuzun sizi yönlendirmesi lazım

     • zeynep diyor ki:

      ilginize tesekkür ederimm doktorun muayene etmesi tavrı o kadar can sıkıcı ki anlatamam degerin yükselmesi iyi oldugunu arastırarak öğrendim ama bir dahaki degerde önemli bunu farkındayım ama bu konularda bilgisiz olmam nedenıyle ve muayene oldugum doktorun ılgısız tavrından sıze sorma ıhtıyacı duydum 1500 degerine ulastıgı zaman kese görünürmüş net cvp inşallah çarşanba günü alırım bu günkü karamsarlıgım o zaman mutluluk olur umarım zaman ayırdıgınız ıcın cok tesekkurler son bır soru sorcan sigara kullanan biriyim hamılelık netlestıgınde tamamem burakmayı dusunuyorum ama vucut nıkotıne alısmıs bır durumda hemem buraktıgımda hamılelıgıme bır etkı gösterırmı azaltmakmı lazım bırden burakmakmı?

      • Beyza diyor ki:

       Rica ederim zeynep..Netten okuduklarınlada kafanı bulandırma canım.Hcg belli bir düzeye geldiğinde 5 6 cı haftalarda keseyi grürsün.Siğaraya gelince mutlaka bırak canım içinde senden kanlanan canlanan senin parçan var Her siğarayı içtiğinde onu zehirlediğini unutma Ellerini oyala ciklet çiğne yemiş ye ..Siğara hem sana hem bebeğine zararlıdır düşüğe,sağlıksız gebeliğe yol açar

       • zeynep diyor ki:

        günaydınlar …
        bu gün doktora gitcektim ama dün aksam doktorun sadece haftasonu muayenesı oldugunu öğrendim. dayanamadım gece beta testindeki artış merak ettiğim için kan testi yaptırdım buna göre durum iyimi kötümü size danısmak istedim yine degerler tarih sırasına göre asagıda yazıldıgı gibidir

        19.09.2013 tarihinde =194,34 bta-hcg
        21.09.2013 ” =425,8 ”
        24.09.2013 ” =2270,8 ”

        bu degerlere göre durumum nasıl sızce … simdiden tesekkür ilginize

        • Beyza diyor ki:

         Merhaba değere bakıp gebeliğin seyri hakkında yorum yapmıyorum Doktor takibinde olun

         • zeynep diyor ki:

          MERABALAR … cok şükür kese gözüktü karından bakıldıgında ama sadece keseyi görüyorum dediler 10 gün sonra tekrar gel dediler korkulcak bir durum söz konusu degildir dimi 4bucuk bes haftalık dedıler kese boyutu 9.8mm ne zaman kalp atısını duyabılırız

          • Beyza diyor ki:

           Merhaba .Tabiki korkulacak bir durum yok Bir dahaki kontrolünüzde bebeğin kalp atışını duyarsınız sevgiler

 10. ysm diyor ki:

  iyi günler eşimle olivasyon günümüzde ilişkide bulunduk 12-14-16-20. Günlerde. yaklaşık 11 gün oldu. üzerimde hamilelik belirtileri cok fazla var. sizce ne zaman test yaptırmalıyım .adet günümü tam bılmıorum. çunku ağustos ayında adet geciktirici hap almıstım. onceler 28zinde adet oluyordum. en son adet im 24 ağustos idi fakat 29 agustos a kadar adet geciktirici hap kullandım. sizce ben ne zaman test yaptırmalıyım?

 11. betül diyor ki:

  merhabalar eşimle 12 – 16- 18- 20 sinde birliktelik yaşadık . agustos ayında adet geçiktirici hap kullandığım için adetimi geciktirdim. 29 ağustos da adet oldum. ilişkinin üzerinden 10 gün geçti. hamilelik için ne zaman test yapmalıyım. düşük olur die korkuyorum açıkçası. o yuzden biraz daha bekletiyorum. ara ara baş dönmem ve miğdemde yanma var birde sık idrar a çıkıyorum. kendimide gün içinde oldugundan fazla yorgun hissediyorum. 3 gündürde bel ağrım var. beta testini erkek yaptırmanın bir zararı varmı acaba?

 12. eylül diyor ki:

  merhaba.son adet tarihim 6 ağustos.bazı şüphelerimden dolayı 2 eylül de b-hcg baktırdım 7.5 çıktı.2 gün sonra yenilediğimizde testi 13.5 çıktı.doktorum değerlerin hamilelik yönünde olduğunu testin bir kaç gün sonra yenilenmesi gerektiğini söyledi.ancak bugün (8 eylül )kanamam oldu.adet kanaması olabilir mi?eğer adet kanaması ise b-hcg sonucum hamilelik değeri olan 10 un üstü yani 13.5 niye çıkmış olabilir.aydınlatırsanız sevinirim.

  • Beyza diyor ki:

   İlerleyen saatlerde adet kanaması olup olmadığını anlarsın.Gebeliğin seyri hakkında ben bilgi veremem(kimyasal gebelik olabilir,yerleşme kanaması olabilir doktorunuzla iletişime geçin)

 13. nazlı su diyor ki:

  Yaklaşık 3 aylık evliyim. En son sat tarihim 11.08.2013 . 10 gün öncesinden sol kasığımda hafif ağrı kasılmalar vardı halan devam ediyor ara ara. genelde uzandığım zaman daha çok hissediyorum. eylülün 2si gibi bi çay kaşığını dolduran kahverengi akıntılarım olduğunu gördüm yaklaşık 2 3 gün sürdü ama çok hafif gün boyu bi çay kaığı diye tarif edebilirim ve bu ilk defa başıma geliyor. genelde akıntım olurdu adet dönemine yakın ama açık renkte sarı ya da beyaz. bunların dışında 10 gün öncesinden bel ağrı kasık ağrım hafif mide bulantım aama kusma yok sigara kullanıyorum buna bağlıyordum mide bulantısınıda. göğüslerimde şişlik acıma … şu 2 3 gündür de sık sık tuvalete çıkıyorum. su bile içmesem 2 saatte bi çıkıyorum . iştahımda açıldı. regl dönemime 5 gün var . sizce hamile olabilir miyim yoksa sadece ay başı belirtisi mi

  • Beyza diyor ki:

   Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmıyoruz Gecikmeniz olursa test yapın (önceki soru -cevap bölümünü inceleyin)

 14. busenaz diyor ki:

  merhaba, iki kez 4 haftalık düşük yaşadım. DNA testimde kan pıhtılaşması oldugu ortaya çıktı. iki düşükte de hamile olduğumu öğrendiğim gün düşük yaptım. hamile olduğımı öğrendiğimde kan sulandırıcı iğne kullanmaya başlamam gerek. en en en erken ne zaman hamile olduğumu öğenebilirim teşekkür

 15. buse diyor ki:

  merhaba, iki kez 4 haftalık düşük yaşadım. DNA testimde kan pıhtılaşması oldugu ortaya çıktı. iki düşükte de hamile olduğumu öğrendiğim gün düşük yaptım. hamile olduğımı öğrendiğimde kan sulandırıcı iğne kullanmaya başlamam gerek. en en en erken ne zaman hamile olduğumu öğenebilirim teşekkür

 16. Buse diyor ki:

  Beyza hanım son adetimi 10 temmuzda oldum. Ayın 20sinde yani adet bitiminden 3 gün sonra sevgilimle sürtünme ile ilişki yaşadık boşalmadı ama ön sıvıdan şüphelendiğimiz için ertesi gün hapı kullandım. 6 gün sonra kanamam oldu 2 gün şiddetli oldu. Normalde 10 ağustosta adet olmam gerekiyodu ama olmadım. Gecikmeden bir hafta sonra iki tane gebelik testi yaptım(idrar) ikiside negatif çıktı. Gecikmeden 15 gün sonra tekrar iki tane test yaptım yine ikiside negatif çıktı. Silik ikinci çizgi falan yok. Fakat hala adet olmadım. Sizce hamile olabilir miyim? Ne yapmalıyım? Hamilelik ihtimali var mı?

 17. ayşe diyor ki:

  hocam öncelikle merabalaren son adetimi 9 agustosda yaşamıztım 8 eylül de adetimi beklerken adetime 1 hafta kala lekenmem oldu pembemsi kahverengi gibi lekelenmenin oldugu günden 1 gün önce beraber olmuştuk 2. gün pıhtılı bir şekilde çok çok az ara ara geliyor kanamam acaba adetimi erken mi yaşadım cevresel etkilerle ilişkide zorlamanın da etkisi olabilir mi yoksa yerleşme kanaması mı oldu acaba hocam yumurtlama zamanımda beraber olmuştuk çünkü bebegim tutunamadımı yoksa yerleşme kanaması mı hocam ne zman test yapmalıyım

 18. Busra diyor ki:

  Hamilelik ihtimalim yoktur dimi beyza hanım?

  • Beyza diyor ki:

   Hayatım kaç tane test yapmışsın hepsi negatif Her adet gecikmesi gebelik değildir,stres,rahim kayanklı bir sorun gecikmeye neden olabilir

 19. Busra diyor ki:

  Adet gecikmesinden bir hafta sonra iki tane gebelik testi yaptım(idrar) negatif çıktı. Adet gecikmesinden 15 gün sonra tekrar iki tane gebelik testi yaptım(idrar) yine ikiside negatif çıktı. Silik ikinci çizgi falan yok. Sizce hala hamile olabilir miyim? Değilsem bile hala adet olamıyorum sebebi ne olabilir?

 20. gülseren diyor ki:

  merhaba beyza hanım ben 39 hafta bir günlük gebeyim bebeğim icin böbreklerınden bırınde buyume varmış benımse her gece kusmam var acaba bebeğime bu zarar verır mı doğum nasıl olur sezeryan mı yoksa normal dogum mu sancılarım kesılmıyo cunku benım cok sancı cekıyorum yarında doktor kontrolum ıcın hastaneye gıtcem ne yapmam gerekır yardımcı olabılırmısınız . Şimdiden tşk ederim…

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba gülseren Senin böbreğindemi büyüme var anlıyamadım?

   • gülseren diyor ki:

    benım degıl beyza hanım bebeğimin böbreğinde buyume var ve bısey olur korkusuyla uykularım dahı kacıyo benı aydınlatırmısınız lutfen….

    • Beyza diyor ki:

     Gebeliklerde yüzde 1-4 oranında bu genişlemeye rastlanır. Ancak sadece 500′de birinde bu ciddi bir probleme sebep olur.Doktor takinizi aksatmayın Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğimle sevgiler

 21. Ceylin diyor ki:

  ben 18 yaşndym, erkek arkadasmla surtunme yoluyla bişiler yasadk ama ben hemen vajnamn üstüne gelen menileri sildim snra benm hastalgm 11 gün geckti snra biz yine bişiler yasadk yine ayn şelde oldu bu defa hastalğm temmuz 5de olmam gerekti ben hala olmadm hamileliğe dair hiç bir şey yok anneme sordum neden gecikir diye biz tatile gitmişti ye felan gittim hava değişliğidir dedi bu kadar geckmesi nrmal m acaba ?

 22. gülistan diyor ki:

  lütfennn :((((

 23. gülistan diyor ki:

  merhabalar. ben 3 ay önce dış gebelik geçirdim.hem ameliyat hem kemoterapi uygulandı.bu ay adetim gecikti 10 gün. test yaptım çift çizgi çıktı.ama 11. gün kanamam oldu. doktora gittim düşük oluyor dedi kan testi yaptı beta hcg 73 çıktı.ikinci testte 77 ve üçüncü testte 160.adetim normal gününde geldi ve bitti şu an kanamam yok.ama bu değerler yine dış gebelik belirtisi midir? çok korkuyorum aynı tedavi sürecinden geçecek olmam korkutuyor beni.lütfen yorum yapabilir misiniz .çaresiz kaldım

 24. gülistan esk diyor ki:

  merhabalar Beyza hanım.ben hesaplarıma göre 20 günlük hamileyim.eczaneden aldığım testte çift çizgi çıktı.13 temmuz cuma günü yaptırdığım kan testinde de beta hcg 73 çıktı. ama bugün regl oldum. 3 ay önce dış gebelik tedavisi görmüştüm.yine düşük yapıyorum galiba. çok üzülüyorum :(

 25. derin diyor ki:

  mrb adetime daha 10 gün var ama mide bulantım baş dönmem ve vajinal akıntım fazlalaştı acaba hamilemiyim hangi testi yaptırsam doğru sonuç alırım teşekkürler…

 26. eflatun diyor ki:

  merhabalar daha oonceden degerlerımı yazmıstım. ilk once 112.28 daha sonra 103 civarı daha sonra 64 civarı daha sonra 22 civarı ve bugun yaptırdıgım beta testınde 26,28 çıktı ve kahverengi akıntı ıle bırlıkte cok az damla seklınde kanamam oluyor. bu ne belırtısı olabılır? dış gebelık olabılır mı?

 27. eflatun diyor ki:

  beyza hanım merhabalar dediğinizi dikkate alarak doktora gittim kan testim öncekinde 112,28 idi fakat şimdi 103,25 civarında bir düşük olmuş dün aksam üstü çok az kanamam oldu galiba düşükle sonlanacak çok moralım bozuldu tabıkı hayırlısı olsun herseyın. sonuç bir daha yükselmez değil mi?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba canım düşük belirtisi değerin canım benim değerlendirmem doğru olmaz doktorunla irtibata mutlaka geç ..Geçmiş olsun canım

 28. Nisan diyor ki:

  Adet tarihlerim şöyle; 15 şubat, 23 mart, 24 nisan ve hala son adetimi görmedim. Gecikme var periyoda göre. Bugün test yaptırdım. 7.6 çıktı kan değerim. Gebemiyim şimdi ben??

 29. eflatun diyor ki:

  ben cok sık soru soruyorum ama ınanın kı korktugum için. benim 4 gundur koyu kahve rengi akıntım var ve cok fazla bu düşük tehlikesimi oluyor?

  • Beyza diyor ki:

   canım bunun için burdayım ne zaman istesen sorabilirsin..Gebelikte görülen lekelenmeler dikkate alınmalı

 30. eflatun diyor ki:

  112,28 mlU/mL KAC HAFTALIK GEBELİK OLDUĞUNU GÖSTERİR ARKADASLAR BEN 2 HAFTA OLARAK DÜŞÜNDÜM AMA DOĞRULAMAK İSTEDİM YİNE DE
  :)

 31. eflatun diyor ki:

  arkadaslar merhaba kan testı yaptırdım pozitif cıktı ama düşük mü diye süphelendim. normalde 28 mayısta adet olmam lazımdı olmadım bende aynı gun kan testı yaptırdım. test sonucu aşagıdakı gibi sizce degerler normal mi
  TEST ADI SONUÇ BİRİM
  beta- HCG 112,28 mlU/mL

  BANA YARDIMCI OLABILIRMISINIZ?

 32. eflatun diyor ki:

  arkadaslar merhaba ben daha once bendekı belırtılerı yazmıstım bebek düsünuyoruz acaba hamılemıyım dıye. şuan belırtılerımın bı kısmı kayboldu. göğüslerim şişmişti ve ucları acıyordu suan ole bısey yok. idrarımda cok hafıf bı koku var. karnım şiş ve oncekı kadar kasıkları acımıyor. sizce hamıle olabılme sansım ne kadar cok merak edıyorum. adet gunume daha 10 gun var. :(

 33. eflatun diyor ki:

  arkadaşlar merhaba ben 9 aylık evlıyım. eşimle bebek düşünmeye karar verdık. 2 mayısta reglim bitti 3 mayısta birlikte olduk ve daha sonra 2 günde bır bırlıkte olduk. suan karnımda aşırı bir şişlik, kabızlık, göğüs uçlarımda hassasiyet, sık idrar a çıkma, sabahları iç miğde bulantısı ve yorgunluk gibi şeyler var sizce hamilemıyımdır? test yapmak için çok mu erken?

 34. yasemin diyor ki:

  merhaba beyza hnm iyi calismlr.ben.19nisanda regl oldum ve esimle bebk dusunduk hastaligima1hafta var migdebulantim ve gobekve kasık cevremde agrilarim var acaba hamilelik belirtisimi yoksa hastlnickmiyim..normalde bu sekilde olmuyordu hastalncgm zamnn
  i

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba canım teşekkür ederim.Hayatım belirtiler bu kadar erken başlamaz üşütmüşündür yinede dikkatli ol sevgiler

 35. Selma diyor ki:

  Merhaba Beyza Hanım
  Benimde adet günüm geçeli bugün 5.gün,ilk birkaç gün kahve rengi akıntı oldu ve sanki adet olacakmışım gibi ağrılarım oldu daha sonra sarı akıntılarım oldu ve hala devam ediyor.Hemen test alıp yapmak istemedim sonuç olumsuz çıkarsa diye.Sizce bu belirtiler hamilelik belirtileri mi hamile olabilir miyim?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba selamcım belirtilere göre cevap vermek doğru olmaz canım emin olmak için test yap mutlu haberlerini almayı diliyorum

 36. ela diyor ki:

  beyza hanım tekrar merhaba.adet günüm geçeli bugün tam bir hafta oldu fakat hala regl olmadım dün beta testi yaptırdım sonuç 0-100 çıktı.doktorum sonucun negatif olduğunu söyledi ama ben hala neden adet göremediğimi anlayamıyorum buzamana kadar böyle birşey hiç yaşamadım doktorum adetimin gelmesi için bir ilaç yazdı sizce kullanmalımıyım yoksa doğal bir şekilde akışına bırakıp gelmesini mi beklemeliyim?

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba canım evet gebe olmadığın netleşmiş.Canım gecikmeyle ilgili doktor bilgi vermedimi?Ovülasyon bozukluğu ,stres,kist,miyom vss yani bir çok nedeni vardır.Canım yazdığı ilacı kullan boş yere bekleme Sağlıklı günler diliyorum

 37. yeliz diyor ki:

  merhaba kan tes sonucum 15.21 çıktı çok karın ağırm var ama aşırı hamilemiyim

 38. nilhan diyor ki:

  merhaba, geçtiğimiz ay biyokimyasal gebelik yaşadım b hcg 700den kanamayla 5 e kadar düştü 22 mart sat. dün kontole gittim bebeğimin 5+6 oldugunu ve kalp atışlarını gördüm. şehre uzak bir ilçedeyim kan ve idrar tahlilleri verip doktorumla bugün telefonlaşabldik progesteronun 12, düşük riskimin olduğunu öğrendim. vajinal jel önerdi doktorum. tekrar düşük ihtimali beni çok korkutuyor 12 çok mu düşük bir değer? gebeliğim tehlikede mi yoksa önlem olarak mı bu tedaviyi verdi soramadım, siz yorumlar mısınız rica etsem.. teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim

  • Beyza diyor ki:

   Merhaba nihan ;Sadece bu değerler fikir varmez.Muayene ve ultrason sonuçlarınız da çok önemli.Kontrollerinizi aksatmayın umarım bir olumsuzlukla karşılaşmazsınız

 39. KAN TESTİ SONUCUMDAN BİRŞEY ANLAMADIM..HAMİLEMİYİM? diyor ki:

  Acil Biyokimya Lab Kabul Tar. : 4/21/2013 8:57:48 PM
  Kan Alma Tar. : Çalışma Tar. : 4/21/2013 9:12:00 PM
  mIU/mL < 3
  GEBELİK 0-1. HAFTA 5 – 50
  GEBELİK 1-2. HAFTA 50 – 500
  GEBELİK 2-3. HAFTA 100 – 5000
  GEBELİK 3-4. HAFTA 500 – 10000
  GEBELİK 4-5. HAFTA 1000 – 50000
  GEBELİK 5-6. HAFTA 10000 – 100000
  GEBELİK 6-8. HAFTA 15000 – 200000
  GEBELİK 8-12.HAFTA 10000 – 100000
  BetaHCG 0.4

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Gebelikte beslenme
Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Merhaba; Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, ne bulursanız yemeniz gerektiğini düşünebilir, hatta yakın çevreniz tarafından buna zorlanabilirsiniz.Sen iki kişilik yiyorsun...

Kapat